حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ 4 ربيع أول 1444 Thursday, 29 September , 2022 ساعت ×
جمالی: دولت سیزدهم مفهوم «شجاعت مدیریتی» را احیاء کند
16 جولای 2021 - 7:05
شناسه : 9206
0

نماینده سابق مجلس گفت: مدیران ما گاهی آنقدر دست به عصا حرکت می‌کنند که دیگر مفهوم شجاعت مدیریتی در کارشان دیده نمی‌شود، چرا که فردی پیش از آن‌ها خطا و جرمی مرتکب شده‌اند و این‌ها هم ترسیده‌اند در حالی که باید شجاعت مدیریتی در قالب قانون احیا شود.

محمدجواد جمالی  در پاسخ به پرسشی درباره الزامات تحقق کارآمدی در دولت سیزدهم، اظهار کرد: باید اذعان کنیم که در کشور ما متأسفانه احزاب به شکل واقعی وجود ندارند تا وقتی که برنده انتخاباتی می‌شوند، نیروهای کیفی هم پرورش داده باشند که به روی کار بیایند و امور را به دست بگیرند، بنابراین احزاب در آستانه هر انتخابات دنبال اشخاص می‌دوند تا هرکس اقبال بیشتری دارد و از لحاظ فکری به آنان نزدیک است را مورد حمایت قرار دهند.

وی یادآور شد: آقای رئیسی هم خودشان از حزب خاصی نیستند که بخواهند از درون آن افراد کابینه را مشخص کنند. در این شرایط هم وقتی ایشان خودشان تشکیلاتی ندارند، رقابتی میان سایر تشکیلات سیاسی نزدیک شکل می‌گیرد تا با فشارها و رایزنی‌هایی افرادی را به کابینه اضافه کنند. خود آقای رئیسی هم در واکنش به همین مسائل بود که گفتند سامانه‌ای شکل می‌دهند تا از این رویه جلوگیری شود. 

نماینده سابق مجلس ادامه داد: متاسفانه در کشور ما باندبازی در سیاست به شکل بارزی وجود دارد و افراد بدون توجه به جایگاه تخصصی و تجربه کاری در مسئولیت‌ها قرار می‌گیرند و در نهایت به دلیل ناکارآمدی، فرسودگی موجب گله‌مندی مردم از دولت‌ها می‌شوند.

جمالی با بیان اینکه شناسایی مدیران خوب از عناصر گمشده ساختار اداری ماست، تاکید کرد: ما خودمان از این جهت کوتاهی کردیم و باید این امر را مورد توجه قرار دهیم. گاهی تا زمانی که یک شخص از سازمان، نهاد یا وزارتخانه‌ای جدا نشود فکری برای جایگزینی وی نمی‌شود. عادت کرده‌ایم که فردای کنار رفتن کسی به هر دلیلی بگردیم و جانشین پیدا کنیم، کاری که باید از قبل انجام می‌شد و در همه جای دنیا جز ایران هم مرسوم است.

وی با بیان اینکه انتخاب وزرایی با رشته تحصیلی مرتبط از مهمترین عوامل ایجاد کارآمدی است، تصریح کرد: من زمانی که در مجلس بودم هم این را گفتم که آقای وزیر صمت چرا با لیسانس حقوق از دانشگاه تبریز باید وزیر صمت شود؟ یا وزیر ارتباطات می‌توانست فردی باشد که در دانشگاهی در همین رشته تحصیل کرده اما می‌دانیم که چنین نیست. یکی از مشکلات ما همین همسونبودن رشته تحصیلی وزرا با وزارتخانه است.

جمالی گفت: افرادی که عضو دولت می‌شوند باید برنامه و چشم‌انداز داشته باشند و بدانند که به کجا آمده‌اند و چطور باید عمل کنند. ما نیاز به سیستم جدید و انسان‌های تازه داریم. ما به تلفیقی از جوان‌گرایی و تجربه نیاز داریم. اینکه فردی را با ۵۵ سال سن بازنشسته کنیم تا به خانه برود این درست نیست. باید از تجربیات وی هم استفاده شود. اینکه ما این افراد را کنار بگذاریم تا جوان‌گرایی شود یا کاری به دست جوانان سپرده شود برداشت غلطی است. با کنار گذاشتن آن ۵۰۰ نفر لزوماً شغلی به جوانان ما که بیکار مانده‌اند نمی‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه مدیران دولت آینده باید منافع ملی را بشناسند و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند، اظهار کرد: مدیران ما یا ضوابطی می‌آیند یا روابطی یا شرایطی که این دسته سوم از دو دسته قبلی وضع بدتری دارند. این رویه باید اصلاح شود و به ویژگی‌ها و توانمندی‌های لازم برای هر جایگاهی توجه داشته باشیم.

نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی باید دست مدیران توانمند را بازتر بگذارند، اظهار کرد: مدیران ما گاهی آنقدر دست به عصا حرکت می‌کنند که دیگر مفهوم شجاعت مدیریتی در کارشان دیده نمی‌شود. علت هم این است که فرد یا افرادی پیش از آن‌ها خطا و جرمی مرتکب شده‌اند و این‌ها هم ترسیده‌اند در حالی که باید شجاعت مدیریتی در قالب قانون احیا شود تا مدیران بتوانند کار کنند. 

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.