چهارشنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۱ 10 ربيع أول 1444 Wednesday, 5 October , 2022 ساعت ×
توضیحات جهانگیری درباره قطعی آب و برق
06 جولای 2021 - 23:10
شناسه : 8330
بازدید 35
1

معاون اول رییس جمهوری گفت: وزارت نیرو به همه اطمینان داد که به مراکز ضروری و مهم مثل بیمارستان‌ها تا این لحظه نه خاموشی داده و نه خاموشی خواهد داد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش نقد روز، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در حاشیه بازدید از مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور اظهار کرد: جلساتی در رابطه با خاموشی‌های اخیر برق در کشور با حضور وزیران کشور و نیرو برگزار و تصمیمات مهمی برای حل این مساله در این جلسات گرفته شد.

وی گفت: صنعت برق یکی از صنعت‌های مهم و پیشرو در ایران است، به فضل الهی در سنوات گذشته، سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه برق کشور انجام شده است. در حدود ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های حرارتی و آبی کشور است که در دنیا ظرفیت بالایی است و رتبه چهاردهم جهان را در این حوزه داریم.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: میزانی از این ظرفیت که از نظرعملیاتی می‌توان استفاده کرد با احتساب نیروگاه‌های آبی حدود ۵۲ تا ۵۳ هزار مگاوات در مقطع فعلی است.
وی ادامه داد: به دلیل شرایط خشکسالی، وضعیت سدها و پیش بینی آب شرب استان‌های مختلفی که از آب سدها استفاده می‌کنند، در مقطع فعلی یک نیروگاه آبی که حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد حدود ۲ تا سه هزار مگاوات بیشتر متناسب با شرایط بهره‌برداری ندارد و یک محدودیت بسیار بالایی در استفاده از نیروگاه‌های آبی داریم.

جهانگیری تاکید کرد: افزایش حرارت و دمای کره زمین و همچنین گرمای کشور را داریم.گرمای بالا همزمان با خشکسالی را امسال داشتیم و به همین دلیل میزان مصرف افزایش پیدا کرده و طبق آماری که وزارت نیرو در جلسه امروز اعلام کرد اکنون حدود ۶۴ هزار مگاوات مصرف برق داریم اما حدود ۵۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید است و ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات کسری در حوزه تولید برق داریم.

وی افزود: مصوبه‌ای را چندی قبل دولت ارائه کرد و در طول سنوات گذشته هم وزارت نیرو همواره این کار را انجام می‌داد و بر اساس آن با واحدهای مصرف خصوصا در بخش صنعت توافق می‌شد که مصرفشان از ساعات اوج مصرف به ساعات دیگری منتقل شود.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ساعات ۹، ۱۰ صبح تا غروب ساعات اوج مصرف برق است، گفت: به دلیل مصرف بخش خانگی برای دستگاه‌های سرمایشی و فعالیت کامل واحدهای تولیدی و سیستم اداری و تجاری در این ساعات، بیشترین مصرف را در این ساعات شاهد هستیم.
وی افزود: وزارت نیرو یکی از کارهایی که انجام می‌داد تقسیم این پیک مصرف بود که این بار هم این کار را انجام داد.

جهانگیری گفت: براساس مصوبه دولت که خردادماه صادر شد، وزارت نیرو به دستگاه‌ها این اجازه را داد که با تغییر ساعات شروع و پایان کار ادارات در استان‌های مختلف و تنظیم میزان دمای اتاق‌ها در ادارات به شکلی که کمتر از ۲۵ درجه نباشد، مصرف برق را در ساعات اوج مصرف مدیریت کنند. بر این اساس، اگر در ساعات تعطیلی ادارات، واحد سرمایشی یا واحد مصرف‌کننده برق روشن باشد مسئولیت متوجه رییس اداره است و رییسان ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و در صورت رعایت نکردن با آنها برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به خاموشی‌های خانگی در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: مردم به شدت اذیت شدند و فشارهای زیادی را به خاطر خاموشی‌ها تحمل کردند و امروز آقای رییس جمهوری در نهایت تواضع و خلوص نیت از مردم عزیز به خاطر این خاموشی‌ها عذرخواهی کردند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این موضوع که امروز تصمیمات مهمی در خصوص مدیریت مصرف برق در کشور گرفته شد، گفت: یکی از تصمیمات این است که وزیر نیرو در این دو سه هفته تا اوایل مردادماه از اختیارات کامل برخوردار خواهد بود و طبق اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی، اختیارات دولت به وزیر نیرو در حوزه برق داده خواهد شد که در جلسه فردای هیات دولت در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه وزیر نیرو در این چند هفته در نقش فرماندهی مدیریت مصرف برق کشور قرار خواهد گرفت، افزود: در این بازه زمانی، دستور وزیر نیرو برای همه دستگاه‌های دیگر لازم‌الاجرا خواهد بود که امیدواریم ان‌شاءالله این نقش را به خوبی ایفا کند. وزارت نیرو به همه اطمینان داده و می‌دهد که به مراکز ضروری و مهم مثل بیمارستان‌ها تا این لحظه نه خاموشی داده و نه خاموشی خواهد داد.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر، خصوصا در سال گذشته، دستگاه‌های ماینر تولید کننده رمزارز در کشور راه اندازی شدند. آنهایی که با مجوز راه اندازی شده‌اند، تعدادش محدود است. هم در مصوبه قبلی دولت آمده و هم در مصوبه امروز دولت آمد که تمامی این مراکز باید تولید رمزارز را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه مراکز تولید رمزارز دارای مجوز در مقطع فعلی اجازه ندارند در هیچ ساعتی از شبانه روز فعال باشند، افزود: در صورت رعایت نکردن این دستورالعمل، وزارت نیرو مجوز آنها را لغو خواهد کرد و در مصوبه فردای هیات دولت هم بر این موضوع تاکید خواهد شد.

جهانگیری گفت: شوراهای تامین استان برای شناسایی مراکز غیر مجاز فعال خواهند شد و وزارت نیرو نیز قادر است از طریق میزان مصرف برق واحدها، آنها را شناسایی کند. وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات نیز با روش‌های دیگری قادر به شناسایی این مراکز هستند.
وی ادامه داد: فعالیت مراکز تولید رمزارز غیرمجاز خلاف قانون است و باید جلوی آنها گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد که درباره میزان مصرف برق دستگاه های تولید رمز ارز اختلاف نظر وجود دارد.

جهانگیری افزود: در سال جاری، میزان مصرف برق خیلی بالا رفته است. حتما گرما و بحث های دیگر در این افزایش مصرف موثر هستند ولی به نظر می آید که عامل دیگری نیز باعث این افزایش غیرطبیعی مصرف برق در کشور است و باید همین دستگاه های تولید رمزارز علت این موضوع باشند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در خصوص توقف فعالیت تولیدکنندگان رمزارز با دستگاه قضایی هماهنگ شده، شورای عالی امنیت ملی هم موضوع توقف فعالیت آنها را تصویب کرده و دولت مجددا تصویب می‌کند و این اقدامات جرم است و باید دستگاه‌های تولید رمزارز جمع آوری و متوقف شوند.

جهانگیری خطاب به استانداران سراسر کشور تاکید کرد: استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان ها مکلف هستند هر کاری در این زمینه را با هماهنگی شخص وزیر نیرو انجام دهند. وقتی وزارت نیرو و وزیر نیرو تصمیم گرفته که در استانی محدودیتی اعمال شود این دستور تعیین کننده است و دستور دولت محسوب می‌شود و استانداران باید با وزیر نیرو همراهی کنند.

وی افزود: خواهش می‌کنم استانداران عزیز که همواره در حوادث و بحران‌ها نقش کلیدی و تعیین کننده داشته‌اند در این دو سه هفته هم با وزارت نیرو همکاری کنند تا سیاست‌های اعلامی دولت برای مدیریت بهینه برق اجرایی شود.

وی در ادامه با اشاره به تصمیمات اخذ شده در این حوزه گفت: مهمترین تصمیم امروز درباره محدودیت‌های برقی بود که  اگر محدودیتی داشتیم این محدودیت‌ها در بخش صنعت اعمال شود. واحدهای صنعتی در این چند هفته می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و به تعطیلات تابستانی خود که معمولا یک هفته تا یک ماه است بروند. وزارت نیرو و وزیر نیرو اجازه دارند از امشب به واحدهایی اعلام کنند بیشتر از ده درصد برق مصرف نکنند.کسی از دستور وزارت نیرو در واحدها تمرد کند حتما وزارت نیرو به دلیل شرایطی که وجود دارد با آنها برخورد می‌کند. حفاظت از برق کشور وظیفه آن‌ها است.

وی تصریح کرد: زمان خاموشی و محدودیت اگر با اراده خاموشی در جای مشخصی اعمال نشود ممکن است به کل شبکه برق کشور لطمه جدی زده شود و این به هیچ وجه به مصلحت کشور نیست.
وی ادامه داد: تا الان با کاری که کارشناسان و مهندسین صنعت برق کشور انجام داده‌اند شبکه برق کشور دچار حادثه جدی که در برخی کشورهای دیگر اتفاق افتاده است نشده و امیدواریم که در سالهای بعد هم این مشکلات را نداشته باشیم. برای این امر باید همه دستگاه ها همراهی کنند.
وی گفت: وزارت صمت با وزارت نیرو در زمینه محدودیت‌های برقی در صنعت توافق کردند و وزارت صمت باز هم همراهی خواهد کرد. از امشب با محدودیت‌هایی که در بخش صنعت اعمال می شود ان‌شاءالله دوستان همراهی می‌کنند که بتوانیم شبکه برق را مدیریت کنیم.

جهانگیری تاکید کرد: امیدواریم با تصمیماتی که گرفته شده در بخش خانگی حداقل خاموشی داده شود یا اگر بشود اصلا خاموشی داده نشود.
وی گفت: اگر قرار شد خاموشی داده شود همانطور که رییس جمهور گفت در شبانه روز در یک ساعت محدودی آن هم حداقل از ۴۸ ساعت قبل اعلام شود که خانوار بداند در چه ساعتی خاموشی خواهد داشت. لذا با تصمیماتی که گرفته شده و وزارت نیرو دنبال می‌کند حتما مشکل قطعی برق حل خواهد شد و در این چند هفته ما با حداقل آسیب پشت سر خواهیم گذاشت.

وی ادامه داد: سعی می کنیم که مرتب روزانه با وزیر نیرو جلسه داشته باشیم. همه دولت در این داستان در صحنه است. تلاش دولت بر این خواهد بود که مردم که هم در شرایط تحریم هستند و هم فشارهای متعدد و هم شرایط کرونا را تحمل می‌کنند در مورد برق آسوده باشند. امیدواریم بتوانیم در زمینه برق طوری عمل کنیم که از این محل به زندگی مردم در خانواده آسیبی وارد نشود.
جهانگیری افزود: کار مهم این است که مسوولان وزارت نیرو و شخص وزیر با مردم صحبت کنند و توضیح دهند و مردم از زبان مسوولین وزارت نیرو بشنوند که چه اتفاقی افتاده است و چه مشکلاتی وجود دارد.
وی تاکید کرد: ما تجربه کرده ایم که هر وقت با مردم صادقانه صحبت کردیم و مسایل را با مردم در میان گذاشتیم آنها هم کمک کردند و از مشکلات به خوبی عبور کردیم.  
جهانگیری گفت: امیدواریم از امشب وزیر و همکارانشان با هماهنگی که با صدا و سیما خواهند کرد در برنامه‌های مختلف حضور داشته و با مردم صحبت کنند و از مردم برای عبور از این شرایط کمک بگیرند.
وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه چرا زودتر از این دست جلسات برگزار نشد تا مردم در جریان قرار بگیرند گفت: جلسات برگزار می‌شد و در بخش اطلاع رسانی ضعف داشتیم. ما در ارتباط با جامعه و نخبگان و هم با شهروندان ضعف داشتیم و نتوانستیم درست اطلاع رسانی کنیم. احساس نیاز شد که باید به صورت جدی این بحث آشکار با مردم در میان گذاشته شود. دیگران باید به کمک وزارت نیرو بیایند. همه باید وزارت نیرو را کمک کنند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بر همین اساس قرار شد که بنده جلسه بگذارم و خود رییس جمهور هم امروز جلسه مفصلی در این زمینه داشتند.

جهانگیری یادآور شد: فردا حتما در دولت مفصل این موضوع پیگیری می‌شود.
وی ادامه داد: البته ما فکر نمی‌کردیم که این قدر مصرف بالا برود. یکی از جاهایی که مصرف را خیلی بالا برده است دستگاههای سرمایشی است. من از مردم می‌خواهم که در مصرف برق صرفه جویی کنند. اگر همین الان یکی از دستگاه‌های سرمایشی خود را کم کنند و خاموش کنند خیلی فایده دارد. همین یک دستگاه اگر خاموش شود و یا لامپ‌های اضافه خاموش شود خیلی از دغدغه‌هایی که الان وجود دارد با همین همکاری برطرف خواهد شد.
انتهای پیام

ادامه دارد…

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.