جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ 3 رمضان 1444 Friday, 24 March , 2023 ساعت ×
درخواست وزیر بهداشت برای پوشش بیمه‌ای دو داروی پرمصرف کرونا
10 آوریل 2021 - 15:10
شناسه : 632
بازدید 308
1

وزیر بهداشت در نامه‌هایی جداگانه خطاب به رییس سازمان غذا و دارو و مدیران عامل سازمان‌های بیمه سلامت و تامین اجتماعی با اشاره بر ضرورت افزایش دسترسی راحت‌تر مبتلایان به کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدیسیور، گفت: پوشش بیمه‌ای این داروها مورد توجه قرار گیرد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش نقد روز، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای خطاب به دکتر شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مصرف داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدیسیور جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل‌ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه‌ها صورت گیرد.

در متن نامه وزیر بهداشت خطاب به دکتر شانه ساز – رییس سازمان غذا و دارو آمده است: «پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی در مورد افزایش دسترسی راحت تر بیماران مبتلا به ۱۹COVID-  به داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدسیویر باتوجه به اینکه خوشبختانه با همت شرکت های تولیدکننده داخلی به مقدار کافی تولید شده است ترتیبی اتخاذ فرمائید:

۱-باتوجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت مبتنی بر پروتکل های ابلاغی معاون محترم درمان به منظور کاهش بار بیمارستان‌ها به خصوص با موج جدید ویروس موتاسیون یافته ترتیبی اتخاذ فرمائید تا در داروخانه‌های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

داروخانه های منتخب در تعداد حداکثر و لیست آنها به مراکز ۱۶ ساعته و مراکز خصوصی و خیریه کلیه شهرستان‌ها ارسال و جهت اطلاع بیماران و جلوگیری از سرگردانی آنها نصب گردد. به علاوه در سایت های مختلف جهت اطلاع عموم اعلام شود.

۲- مصرف این داروها جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه ها صورت گیرد.

۳-جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و یا قاچاق فرآورده های مذکور داروخانه های منتخب مکلف به ثبت موارد با ذکر تعداد دارو، نام بیمار و پزشک معالج در سامانه TTAC می باشند.»

پوشش بیمه ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» مورد توجه قرار گیرد

همچنین وزیر بهداشت در نامه‌ای دیگر خطاب به دکتر ناصحی – عضو هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و دکتر سالاری – مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت توجه به پوشش بیمه‌ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» در درمان سرپایی مبتلایان به کرونا تاکید کرد.

در متن نامه نمکی آمده است: «پیرو تصمیمات قبلی در مورد پوشش داروهای ضد ویروس فاویپیراویر و رمدسیویر برای بیماران سرپایی مبتلا به  COVID-۱۹، هنوز شکوائیه هایی از بعضی از استانها مبنی بر عدم پوشش بیمه‌ای این داروها در درمان سرپایی واصل می شود.

تجربه ارزشمند ما در خوزستان در اوج همه گیری جدید با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی نشان داد که اگر شیوه درمان سرپایی در مراکز ۱۶ ساعته با داروهای ضد ویروس اعمال نمی شد سرریز بیماران بستری علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، مرگ و میر را به شدت بالا می برد کما اینکه مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و نسبت های قبلی کشوری بود.

لذا شایسته است پوشش بیمه‌ای داروهای مذکور در درمان سرپایی مورد توجه قرار گیرد. بی‌تردید درمان ضد ویروس در روزهای اول به شدت  بار بیمارستان‌ها و هزینه‌های سنگین مرتبط با این بیماران را خواهد کاست.»

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.