یکشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۱ 11 جماد أول 1444 Sunday, 4 December , 2022 ساعت ×
کشف تاثیر چاقی بر میتوکندری با بررسی دوقلوهای همسان
12 آوریل 2021 - 19:19
شناسه : 852
بازدید 230
0

دانشمندان دانشگاه “هلسینکی” ۴۹ دوقلوی همسان(۹۸ نفر) را برای یافتن تغییرات متابولیکی بافت چربی که در نتیجه‌ی چاقی رخ می‌دهد مورد بررسی قرار دادند تا فرایندهای بیولوژیکی که مربوط به مشکلات سلامتی هستند را بفهمند.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش نقد روز و به نقل از نیواطلس، این مطالعه نشان می‌دهد که چگونه چاقی می‌تواند اثرات منفی بر روی عملکرد میتوکندری سلول‌های چربی بگذارد که می‌تواند باعث ایجاد التهاب و سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی شود.

از آن‌ جایی که دوقلوهای همسان زمینه‌ی ژنتیکی یکسانی دارند و معمولا بسیاری از وقایع زندگی و تربیت خانوادگی‌ آن‌ها مشابه است، بستر مناسبی برای دانشمندان هستند تا تاثیر عوامل محیطی بر بیان ژن را در آن‌ها آزمایش کنند.

مثال خوبی از این نوع آزمایش، مطالعه‌ی دوقلوهای ناسا است که در آن ژن‌ها و بیولوژی دو فضانورد، مارک و اسکات کِلی با یکدیگر مقایسه شد. یکی از این دو نفر برای مدت تقریبا یک سال در فضا زندگی کرده بود.

گروه محققان دانشگاه “هلسینکی” این روش را برای بررسی دوقلوهای همسانی که اختلاف وزن قابل توجهی داشتند به کار بردند. این کار به گروه این امکان را داد که تاثیرات عوامل محیطی و سبک زندگی بر روی بیان ژن را مطالعه کنند. خصوصا بر روی میتوکندری که به عنوان نیروگاه سلول شناخته می‌شود.

پروفسور کرسی پیتیلاینن(Kirsi Pietiläinen) نویسنده‌ی این مقاله می‌گوید: دوقلوهای همسان ژن‌های مشابهی دارند و معمولا وزن آن‌ها نیز برابر است. در حقیقت بررسی دوقلوها بهترین راه برای کشف ارتباط بین ژن‌ها و سبک زندگی است.

برخلاف داشتن ژن‌های یکسان، ژن‌ها و میتوکندری دوقلوها می‌توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند ما از این ویژگی در مطالعات‌مان هنگام بررسی تاثیرات وزن بر عملکرد بافت‌ها استفاده کردیم.

این گروه از ابزار تحلیلی مختلفی استفاده کردند و از بخش‌هایی از چربی و عضلات افراد نمونه‌برداری کردند تا تصویری از بیان ژن در دوقلوها به دست آورند.این مطالعات نشان داد که عملکرد میتوکندری در بافت‌های چربی به طور زیادی کاهش یافته است. بررسی‌ها همچنین شواهدی از تغییر در بافت‌های چربی نشان داد که باعث التهاب و ایجاد فرایندهای بیولوژیکی مرتبط به چاقی مانند افزایش چربی در کبد و تغییرات کلسترول، گلوکز و متابولیسم انسولین می‌شود. اگرچه میتوکندری درون بافت عضله نیز تغییراتی داشت اما اثرات آن عمیق نبود و به مشکلات سلامتی ارتباطی نداشت.

پیتیلاینن می‌گوید: اگر میتوکندری را با موتور یک ماشین مقایسه کنیم در آن صورت قدرت آن با افزایش وزن، کاهش می‌یابد. میتوکندری که قدرت آن کم باشد می‌تواند بخارهای سمی منتشر کند که باعث ایجاد التهاب در بافت چربی و در نتیجه بیماری‌های مرتبط با چاقی می‌شود.

 علاوه بر این محققان افت عملکرد میتوکندری در متابولیسم آمینواسید را مشاهده کردند.

پیتیلاینن می‌گوید: این یافته‌ها اهمیت زیادی دارند زیرا کاهش تجزیه آمینواسید و افزایش آن در خون با ایجاد تغییرات پیش‌دیابتی و تجمع چربی در کبد ارتباط دارد.

این تحقیقات در مجله‌ی Cell Reports Medicine به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.