حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ 21 شوال 1443 Sunday, 22 May , 2022 ساعت ×
اقدمات کوتاه مدت خاندوزی برای اصلاحات اقتصادی
27 آگوست 2021 - 9:09
شناسه : 13219
0

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اولویت اقتصاد ایران نیازمند چندین اقدام کوتاه مدت با اثربخشی خوب است که البته این اقدامات کوتاه مدت باید در مسیر بلند مدت اصلاحات اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

 به گزارش نقد روز، احسان خاندوزی با اشاره به حضور سریع خود بعد از کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی در محل کار خود گفت: شرایط خاص اقتصاد ایران طوری است که استفاده از هر لحظه را در جهت بالا بردن عملکرد دولت سیزدهم غنیمت می‌شمارم.

وی افزود: بنای دولت بر این بود که وزراء بعد از  کسب رأی اعتماد سریعاً کار خود را آغاز کنند، لذا ضمن تشکر از دکتر دژپسند و معاونان ایشان  به سرعت فعالیت‌ها و برنامه‌های اقتصادی را آغاز می‌کنیم.

خاندوزی در خصوص میزان آشنایی خود با وزارت اقتصاد بیان کرد: در گذشته به فضل خدا در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی با متخصصان اقتصادی و مدیران اقتصادی سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد همراه بودم و با افقی روشن نسبت به برنامه‌ها و عملکرد دولت سیزدهم آماده فعالیت هستم.

وزیر اقتصاد در خصوص مهم ترین اولویت‌ها و برنامه‌های پیش روی خود گفت : اقتصاد ایران نیازمند به چندین اقدام کوتاه مدت با اثربخشی خوب است که البته این اقدامات کوتاه مدت باید در مسیر بلند مدت اصلاحات اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

دکتر خاندوزی افزود : این اصلاحات شامل ارتقای نقش وزارت اقتصاد در زمینه سیاست گذاری اقتصاد کلان برای بازگشت ثبات اقتصاد کلان، کاهش نوسانات قیمتی و ارزی و مشکلاتی از این دست  است که متأسفانه در آستانه‌های بسیار نامناسبی نسبت به دهه‌های گذشته قرار داریم و پس از ایجاد ثبات اقتصادی کلان حرکت سریع به سوی رشد اقتصادی و افزایش درآمد سرانه که باز هم در یکی از پایین‌ترین نقاط درآمد سرانه در دهه گذشته قرار داریم، خواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: نکته سوم کمک کردن به بازآرایی عملکرد اقتصاد ایران است برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و اساساً اینکه اقتصاد ایران آنقدر شکننده و آسیب پذیر در مواجهه با فشارهای خارجی نباشد.

وزیر اقتصاد به مسئولیت اصلی وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت:  مسئولیت اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی تأمین مالی توسعه اقتصادی و تأمین مالی دولت از روش‌های پایدار سالم و کم خطر است که امیدواریم با مجموعه سیاست‌ها و تدابیر مالیاتی، فروش اوراق از طریق مولد سازی دارایی‌ها که در برنامه‌های وزارت اقتصادنیز اعلام کردم ، بتوانیم مسیر جدیدی را در تحول اقتصادی کلید بزنیم.

وی در خصوص ایجاد ارتباط با دانشگاهیان، گروه‌های مرجع و تعامل با بخش خصوصی توضیح داد: قطعاً وزارت اقتصاد زمانی موفق خواهد شد که از عقبه و ظرفیت‌های دانشگاهی و پژوهشگاهی و متخصصان کشور به طور سیستماتیک استفاده کند و برای همین، سازوکار مشخصی برای ارتباط با صاحب نظران و اندیشمندان اقتصادی و  مطرح شدن مسایل و مشکلات و رفع اولویت‌هایی که فعالان بخش غیردولتی، تولیدی و صادراتی بیشتر با آن مواجه هستند مد نظر داریم و این تعاملات به سربازان خط مقدم اقتصاد ایران  کمک خواهد کرد.

وی در آخر اظهار امیدواری کرد با کمک نهادها، تشکل‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی و تعاونی بتوانیم دوران مؤثری را در وزارت اقتصاد آغاز کنیم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، احسان خاندوزی را با   ۲۵۴ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۸ رای ممتنع به عنوان سکاندار وزارت امور اقتصادی و دارایی راهی این وزارتخانه کردند.

انتهای پیام 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.